Piesze pielgrzymki do amerykańskiej Czętochowy

Piesze pielgrzymki do amerykańskiej Czętochowy
2017-08-21

Sierpień jest miesiącem, w którym w szczególny sposób oddajemy cześć Matce Bożej, poprzez obchodzenie świąt Maryjnych, takich jak: Uroczystość Wniebowzięcia Maryi oraz Uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Z tejże racji stał się on w Polsce miesiącem pielgrzymkowym, kiedy to rzesze wiernych pielgrzymują na nogach na Jasną Górę. Jednakże ten fenomen pielgrzymowania jest obecny nie tylko w Polsce, ale już od kilkudziesięciu lat także i na Ziemi Amerykańskiej.

Piesze pielgrzymowanie do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA odbywa się tradycyjnie przed Uroczystością Maryi Wniebowziętej. W niedzielę, 12 sierpnia powitaliśmy w Duchowej Stolicy Polonii trzy piesze pielgrzymki. Jako pierwsza swoją wędrówkę rozpoczęła 30. Piesza Pielgrzymka z Great Meadows, NJ. Jest to najdłuższa oraz najstarsza piesza pielgrzymka do Amerykańskiej Częstochowy. W czasie czterodniowej trasy pielgrzymi pokonują 57,5 mili (czyli niecałe 100 km). Pielgrzymka organizowana jest przez Ojców Salwatorianów, którzy posługują w Parafii Świętych Piotra i Pawła w Great Meadows. Jednakże pielgrzymka ta nie ma wymiaru wyłącznie parafialnego, lecz międzystanowy. Wśród prawie 3 000 pielgrzymów uczestniczących w tej pielgrzymce, są mieszkańcy różnych parafii oraz stanów: New Jersey, Nowy Jork, Connecticut, Pennsylvania, Maryland, Massachusetts, Illinois, Floryda. W tym roku z okazji Rocznicy 100-lecia objawień Maryi w Fatimie oraz 300-lecia Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, pielgrzymka odbyła się pod hasłem “Oto Matka Twoja”. Pielgrzymka z Great Meadows podzielona jest na 3 grupy. Grupa Pierwsza prowadzona jest przez Ojców Salwatorianów, której przewodnikiem był ks. Grzegorz Podsiadło, zarazem Kierownik całej pielgrzymki. Grupa Druga - Paulińska, jest także nazywana młodzieżową. Jest ona prowadzona przez Ojców Paulinów, której przewodnikiem był o. Tadeusz Lizińczyk, Proboszcz Paulińskiej parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie. Ponadto w grupie posługiwało jeszcze czterech Paulinów: o. Rafał Walczyk - z Rockville, CT; o. Marcin Mikulski - Chicago, IL, o. Rafał Kandora - Summerfield, FL, oraz o. Tymoteusz Tarnacki - z Amerykańskiej Częstochowy. Grupa Trzecia - Franciszkańska, jest jedyną grupą anglojęzyczną całej pielgrzymki i prowadzona jest przez Franciszkanów Odnowy z Nowego Jorku (Franciscan Friars of the Renewal), której przewodził o. Mariusz Koch wraz ze współbraćmi. Uczestniczył w niej także Abp Thomas Wenski, Arcybiskup Miami wraz z kapłanami i klerykami ze Swojej diecezji. Ponadto w całej pielgrzymce uczestniczyło około 30 kapłanów z różnych lokalnych parafii oraz kilka zgromadzeń Sióstr Zakonnych, między innymi: Siostry Służebniczki Starowiejskie z NJ oraz Siostry Benedyktynki Misjonarki z Long Island.

Kolejną grupą wiernych, która pielgrzymowała pieszo do Matki Bożej, była Grupa z Filadelfii, pierwszej stolicy USA. 16. Pielgrzymka Filadelfijska wyruszyła w piątek, 11 sierpnia z Parafii św. Wojciecha. Grupa liczyła ponad 100 pielgrzymów. Przewodnikiem był o. Dominik Libiszewski, paulin z Amerykańskiej Częstochowy. Ojca Dominika wspierał także swoją kapłańską posługą o. Jan Kwiecień, redemptorysta. Z grupą obecni także byli: proboszcz parafii ks. Jan Palkowski oraz ks. Jan Pruszyński. Pielgrzymce z Filadelfii towarzyszyła tematyka Maryjna, a tegorocznym hasłem było: “Słuchajcie Głosu Niebieskiej Matki”.

Do Sanktuarium w Doylestown przybyła także 15. Pielgrzymka z Trenton, NJ, pod hasłem “Odmawiajcie Różaniec”. Pielgrzymi wyruszyli z Parafii Św. Jadwigi w sobotę, 12 sierpnia. Grupę prowadziło dwóch ojców paulinów z Amerykańskiej Częstochowy: o. Jan Michalak, podprzeor Klasztoru oraz o. Karol Jarząbek. W grupie ponadto posługiwał ks. Marcin Kania z diecezji Trenton. Pielgrzymi z Trenton przybyli do Amerykańskiej Częstochowy w grupie około 350 osób.

Wszystkie piesze pielgrzymki zostały powitane w Sanktuarium przez o. Krzysztofa Drybkę, przeora Amerykańskiej Częstochowy oraz przez biskupów: abp. Thomasa Wenskiego, arcybiskupa Miami, Floryda i biskupa Wiesława Lechowicza, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Emigracji Polskiej i biskupa pomocniczego diec. tarnowskiej. Następnie odbyła się uroczysta Msza św. Pielgrzymkowa w Kościele Głównym, na której zgromadziło się prawie 4 000 pielgrzymów. Eucharystii przewodniczył abp Thomas Wenski, oraz skierował on homilię do wiernych w języku angielskim. Ks. bp Lechowicz natomiast wygłosił homilię w języku polskim. Na koniec ks. Grzegorz Podsiadło, kierownik pielgrzymki z Great Meadows, podziękował wszystkich służbom pielgrzymkowym i zaprosił wszystkich do uczestnictwa w kolejnym roku.

Fenomen pielgrzymkowy przeszczepiony na ziemię amerykańską na pewno wywoływał ogromne zadziwienie wśród przechodniów oraz spotkanych na trasie ludzi. Niektórzy dziwili się i pytali “przeciwko czemu protestujecie?”, natomiast inni już się przyzwyczaili do widoku pielgrzymów i z ogromną życzliwością wyczekiwali kolejnego wspólnego spotkania. Dlatego też piesze pielgrzymki w USA są ogromnym świadectwem wiary w Jezusa Chrystusa i miłości do Maryi. Tegoroczne pielgrzymowanie do Domu Matki w Amerykańskiej Częstochowie, ze względu na przeżywany Jubileusz 300-lecia Koronacji oraz 100-lecie objawień w Fatimie, miało wyjątkowy i jeszcze mocniejszy wymiar Maryjny. Tysiące pielgrzymów ofiarowało Jej trudy swojego pielgrzymowania na Ziemi Amerykańskiej, oraz wszystkie swoje intencje, aby doznać umocnienia i siły oraz aby doświadczyć tego, że Maryja jest naszą ukochaną Matką.

o. Tymoteusz Tarnacki, paulin
Amerykańska Częstochowa

Art. ze str. jasnagora.com