Rekolekcje młodzieży polonijnej

Rekolekcje młodzieży polonijnej
2018-02-23

Tak jak każdego roku w lutym, uczniowie ze szkół polonijnych na Wschodnim Wybrzeżu USA, zgromadzili się w Domu Matki, w Amerykańskiej Częstochowie na 10-te już Rekolekcje dla Młodzieży. Tegoroczne rekolekcje odbyły się w dniach 17-18 lutego pod hasłem: „Nowy Ja”. Poprowadził je o. Dominik Libiszewski, paulin posługujący na co dzień w Sanktuarium w Doylestown. O. Dominik był także wspierany przez RYMcerzy (Bęsiu i DJ. Yona), raperów z Polski, którzy w trakcie rekolekcji ewangelizowali przez rap oraz muzykę, a także dzielili się świadectwem swojego życia z młodzieżą. O stronę organizacyjną, jak zawsze zadbała Centrala Polskich Szkół Dokształcających w USA, na czele z panią Prezes dr Dorotą Andraką.

Pomysł rekolekcji młodzieżowych zrodził się około 11 lat temu, w czasie prowadzenia innych rekolekcji w Amerykańskiej Częstochowie – dla nauczycieli szkół polonijnych. Wtedy to właśnie o. Dominik Libiszewski, wraz z Centralą Polskich Szkół Dokształcających postanowili zaprosić młodych ludzi do sanktuarium w Doylestown. „Wiele osób uważało, że one się nie udadzą, a tymczasem odbywają się już 10 lat i zawsze mamy więcej zgłoszeń niż miejsc” – zauważył o. Dominik.

Podobnie było i tym razem. W rekolekcjach wzięło udział ponad 200 młodych ludzi wraz z grupą kilkunastu opiekunów i rodziców. Uczniowie przyjechali ze szkół z różnych Stanów. Z Nowego Jorku: Szkoła św. Cyryla i Metodego - Brooklyn; Szkoła Henryka Sienkiewicza - Brooklyn; Szkoła św. Faustyny - Ozone Park, Queens; Szkoła Matki Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierza - Brooklyn; Szkoła św. Józefa - Jamaica, Queens. Z New Jersey: Szkoła Polskiej Fundacji Kulturalnej - Clark; Szkoła Karola Wojtyły - Linden; Akademia Języka Polskiego - Manchester; Szkoła im. Aleksandra Jana Połczyńskiego - Lakewood. Z Connecticut: Szkoła św. Jana Pawła II - Bridgeport; Szkoła bł. ks. Jerzego Popiełuszki - Derby. Z Pennsylvanii: Szkoła św. Jana Pawła II - Stroudsburg; Szkoła Matki Bożej Częstochowskiej - Amerykańska Częstochowa, Doylestown; Szkoła św. Wojciecha - Philadelphia; Z Massachusetts: Szkoła Tadeusza Kościuszki - Salem; Szkoła św. Jana Pawła II - Boston.

W tym roku gośćmi specjalnymi Rekolekcji Młodzieżowych byli RYMcerze, czyli Łukasz Bęś (Bęsiu) oraz Jonatan Blank (DJ Yonas). Prowadzą oni w polskich szkołach projekt „Nie zmarnuj swojego życia”. W swojej posłudze dotarli już do ponad 400 szkół w Polsce i zagranicą. RYMcerze odwiedzili Amerykańską Częstochowę w październiku ubiegłego roku. Ich świadectwa oraz talenty muzyczne poruszyły wielu ludzi, stąd też zrodził się pomysł zaproszenia ich ponownie do Duchowej Stolicy Polonii. W czasie rekolekcji, na przemian z o. Dominikiem, dzielili się oni z młodymi Słowem Bożym oraz swoim doświadczeniem Pana Boga. W sobotę wieczorem zagrali także koncert dla uczestników rekolekcji. W tym czasie nie mogło zabraknąć także modlitwy – a zwłaszcza codziennej Mszy św. oraz Adoracji Najświętszego Sakramentu. Prowadzeniem uwielbienia Boga, przez modlitwę, śpiew, a nawet taniec, tak jak w poprzednich latach, zajął się zespół „Effatha” ze Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym w Paulińskiej Parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie.

Każdego roku, rekolekcje dla młodzieży polonijnej na pewno wyglądają nieco inaczej. Choć zmieniają się formy, czy też różne punkty programu, to jednak to, co najważniejsze w czasie tych rekolekcji, zawsze pozostaje na pierwszym miejscu: „Zawsze staramy się wychodzić naprzeciw młodzieży, ich potrzeb, pytań i dylematów, próbując w ten sposób dawać im siłę, światło i zarazem omadlać ich na początku ich dorosłego życia” - podsumował o. Dominik.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE 

Art. ze str. jasnagora.com