Pawełki - przygotowanie na najważniejszą uroczystość zakonu.

Pawełki - przygotowanie na najważniejszą uroczystość zakonu.
2019-01-13


Ponad 500 paulinów rozsianych po całym świecie przez dziewięć kolejnych wieczorów wspomina swego patrona - są to „Pawełki”, czyli nowenna ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

„Pawełki” stanowią przygotowanie do najważniejszej uroczystości dla paulinów czyli wspomnienia Pawła z Teb, który uważany jest za patriarchę i patrona Zakonu. W Kościele Pierwszy Pustelnik wspominany jest 15 stycznia, ale uroczystości z udziałem wiernych zawsze mają miejsce w niedzielę po tym wspomnieniu. Św. Paweł Pierwszy Pustelnik żył w Egipcie na przełomie III i IV wieku. Ponad 90 lat spędził na pustyni, sam na sam z Bogiem. Kiedy w połowie XIII w. na Węgrzech powstawał nowy zakon, do którego w początkach wstępowali różni pustelnicy, jako patriarchę obrano właśnie św. Pawła.

Częścią Pawełek jest śpiew XVII - wiecznych hymnów.W trakcie nabożeństw wygłaszane są także okolicznościowe rozważania. Zakończeniem każdego nabożeństwa pawełkowego jest ucałowanie przez wiernych relikwii św. Pawła Pustelnika.

W tym czasie uwidaczniają się w dekoracjach symbole paulińskiego zakonu. Herb nawiązujący do scen z życia św. Pawła. Widzimy na nim palmę, która dostarczała św. Pawłowi owoców i liści na szatę, kruka przynoszącego mu przez lata chleb oraz dwa lwy, z którymi żył w przyjaźni, a które po śmierci św. Pawła wygrzebały dół na jego grób. Flaga paulińska to cztery podłużne pasy w kolorach kolejno: białym, czarnym, żółtym i zielonym, kojarzące się z elamentami herbu.

Uroczystość ku czci św. Pawła tzw. „zewnętrzna”, czyli z udziałem wiernych, duchowieństwa i Konfratrów, obchodzona jest w kościołach paulińskich w pierwszą niedzielę po 15 stycznia. Wtedy na nabożeństwo przychodzą głównie rodziny z dziećmi. Pustelnik uznawany jest bowiem za szczególnego opiekuna najmłodszych i matek spodziewających się rozwiązania lub pragnących mieć potomstwo. Celebrans podchodzi do każdego dziecka i błogosławi je. Najmłodsi otrzymują przygotowane przez paulinów upominki.Poprzez wieki zmieniał się duchowy profil Zakonu Paulinów. Z pustelniczego charakteru pierwotnej wspólnoty otwierając się na znaki czasu, nabrał on cech kontemplacyjno-czynnej.

(źródło: http://www.niedziela.pl)

Pawełki - przygotowanie na najważniejszą uroczystość zakonu. Pawełki - przygotowanie na najważniejszą uroczystość zakonu. Pawełki - przygotowanie na najważniejszą uroczystość zakonu.