Wizytacja kanoniczna w RPA

Wizytacja kanoniczna w RPA
2019-03-09

W piątek, 1-go marca, późnym wieczorem, dotarł do paulińskiej misji w afrykańskiej Częstochowie w RPA Generał Zakonu O. Arnold Chrapkowski wraz z Wikariuszem Generalnym O. Michałem Lukoszkiem.

Następnego dnia po modlitwie wieczornej o godz. 17:00, O. Generał rozpoczął wizytację kanoniczną. Do wspólnoty wygłosił budujące Słowo Boże.

W niedzielę, 3-go marca o godz. 9:00 Ojcowie Wizytatorzy uczestniczyli we Mszy św. Pogoda nie dopisała. Było chłodno i deszczowo, co odbiło się na frekwencji wiernych. Mimo wszystko nasi Dostojni Goście byli pod wrażeniem pięknego śpiewu parafialnego chóru wspieranego przez wszyskich wiernych oraz liturgii. 

Po modlitwie końcowej, O. Generał skierował słowo do zgromadzonych. Pozdrowił wspólnotę Centocow od br. Protasa Nzimande, kleryka pochodzącego z naszej misji. Prosił wszystkich o modlitwę o powołania do naszego Zakonu. Podziękował także chórowi za piękny śpiew. 

Po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem, Najprzewielebniejszy O. General, ministranci i wspólnota Centocow udali się na zewnątrz świątyni celem zrobienia pamiątkowego zdjęcia. 

W niedzielę, po południu, O. General wraz z Ojcem Wikariuszem zwiedzili część naszych dojazdowych kaplic. Odwiedzili m.in. kaplicę Bożego Miłosierdzia w Sibizane, znajdującej się w wiosce o. Davida oraz kaplicę Matki Bożej Królowej Pustelników w Ngwangwane.

W poniedziałek Czcigodni Ojcowie zapoznali się z kolejnymi wioskami i znajdującymi się tam kaplicami m.in. w Nsimbini oraz Mpumulwane. 

We wtorek zwiedzono katedrę biskupią w Lourdes Mission oraz Misje Emaus. 

Po południu miały miejsce indywidualne rozmowy z Wizytatorami.

Na czwartek miał miejsce wyjazd do Mariannhill, największego ośrodka misyjnego, założonego - podobnie jak i misja w Centocow - przez trapistę Opata Francisa Pfanner. 

Zakończenie wizytacji miało miejsce w piątek, 8-go marca po obiedzie. O. Wikariusz Generalny przeczytał protokół wizytacyjny po czym O. General skierował do wspólnoty słowo i podziękował za trud pracy misyjnej. 

(O. Ignacy Stankiewicz, Centocow, RPA)

Wizytacja kanoniczna w RPA Wizytacja kanoniczna w RPA Wizytacja kanoniczna w RPA Wizytacja kanoniczna w RPA Wizytacja kanoniczna w RPA Wizytacja kanoniczna w RPA Wizytacja kanoniczna w RPA Wizytacja kanoniczna w RPA