75 lat w posłudze kapłańskiej

75 lat w posłudze kapłańskiej
2019-04-15

O. Jerzy Tomziński, najstarszy paulin w Zakonie, były dwukrotny generał Zakonu Paulinów i trzykrotny przeor Jasnej Góry obchodził 16 kwietnia jubileusz 75. rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich. .

Jubileuszowej Mszy św. celebrowanej o godz. 7.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

„To niezwykły jubileusz, niezwykła łaska, która stała się udziałem naszego Jubilata. Otaczamy Go naszą modlitwą, naszą życzliwością i naszą wdzięcznością za ten niezwykły czas kapłańskiej posługi” – powiedział rozpoczynając Eucharystię o. Chrapkowski.

„Dziś także pragniemy modlić się w intencji papieża seniora Benedykta w 92-gie Jego urodziny, jak również ogarniamy nasz modlitwą to, czego byliśmy świadkami wczoraj, spalenie katedry Notre-Dame w Paryżu, miejscu, w którym również znajduje się kopia cudownej Jasnogórskiej Ikony” – dodał generał Zakonu.

„Nie często mamy możliwość dziękować Bogu za dar 75-lecia kapłaństwa zakonnych współbraci – zauważył w homilii o. Chrapkowski - Jest to łaska, tak dla Ciebie, drogi Ojcze, jak i dla nas, dlatego w tej wspólnocie dziękujemy dziś Najwyższemu i Wiecznemu Kapłanowi Jezusowi Chrystusowi za Twoje kapłański i paulińskie powołanie”.

„Wszystkie powołanie w Starym Testamencie mają za przedmiot posłannictwo – kontynuował generał - Jeśli Bóg powołuje, to w tym celu, aby człowieka obdarzyć jakimś posłannictwem. Powołanie jest niejako apelem, jaki Bóg kieruje do człowieka, którego wybrał, i którego przeznacza do jakiś specjalnych zadań. Zatem u źródła powołania jest Boże wybranie. Celem tego powołania jest natomiast wypełnienie woli Bożej. Powołanie nie jest wymysłem człowieka, ale odwiecznym planem Bożego zamysłu. Odpowiedź na to zaproszenie wprowadza w tajemnicę Bożego zbawienia, jednocześnie staje się wyrazem uszanowania woli Boga”.

„Drogi ojcze jubilacie, te długie lata twojej kapłańskiej posługi pokazują nam, że każdy, który został przez Boga powołany i obdarowany sakramentem kapłaństwa po pierwsze powinien nieustannie dziękować Bogu za łaskę powołania, i nie ufając we własne siły i ludzkie przemyślenia, powinien trwać w tajemnicy Wieczernika, powracać nieustannie w duchu do Wieczernika, do tajemnicy eucharystycznego i kapłańskiego narodzenia. Bez tego zjednoczenia z Bogiem, bez wierności Chrystusowi i Kościołowi, bez zawierzenia Maryi Królowej kapłanów, tak łatwo wyprzeć się wiary i zdradzić Jezusa” – zaznaczył o. Arnold Chrapkowski.

Na zakończenie Eucharystii o. Jerzy Tomziński podziękował serdecznie o. Arnoldowi Chrapkowskiego za przewodniczenie Mszy św. i wygłoszone Słowo Boże. Podziękował także przeorowi o. Marianowi Waligórze, i pozostałym ojcom i braciom paulinom oraz wiernym za modlitwę w Jego intencji. Wspominając dzień święceń kapłański o. Tomziński powiedział: „75 lat temu po święceniach kapłańskich ks. bp Kubina w zakrystii powiedział mi: życzę, aby ojciec zawsze odprawiał prymicje. I ja powtarzałem słowa: życzę, by nam nigdy Msza św. nie spowszedniała”.

O. Jerzy Tomziński 24 listopada 2018 r. świętował 100 lat życia.

(źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry)

75 lat w posłudze kapłańskiej 75 lat w posłudze kapłańskiej 75 lat w posłudze kapłańskiej 75 lat w posłudze kapłańskiej 75 lat w posłudze kapłańskiej