ROK 2020 POD ZNAKIEM PAULIŃSKIEGO ROKU JUBILEUSZOWEGO

ROK 2020 POD ZNAKIEM PAULIŃSKIEGO ROKU JUBILEUSZOWEGO
2021-01-01

Zakon Paulinów w 2020 roku świętował 750. rocznicę śmierci swojego założyciela bł. Euzebiusza. Rok Jubileuszowy rozpoczął się we wszystkich paulińskich klasztorach na świecie 20 stycznia.

„To szczególny moment w historii naszego Zakonu, wzywający nas, aby najbliższy rok przeżyć w dziękczynieniu za naszego Założyciela, a tym samym za sięgające XIII w. początki naszej wspólnoty zakonnej” – napisał o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, w liście na otwarcie Roku bł. Euzebiusza.

W związku z Rokiem Jubileuszowym, zaplanowano szereg wydarzeń religijnych i kulturalnych, mających przybliżyć postać bł. Euzebiusza. Jednak epidemia koronawirusa i nałożone przez nią obostrzenia spowodowały, że z wielu wydarzeń trzeba było zrezygnować, ale kilka udało się zorganizować.

I tak 25 stycznia na Jasną Górę dotarła mobilna wystawa o paulinach i ich założycielu. Tzw. „PALOS-BUS” przygotowali zakonnicy węgierscy. Tegoroczne rozważania „Pawełkowe” w czasie styczniowej nowenny ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, nawiązywały do postaci bł. Euzebiusza.

W dniach 17-19 stycznia na Jasnej Górze odbył się Zjazd Wspólnoty Błogosławionego Euzebiusza. Wspólnota skupia w swych szeregach osoby, którym bliska jest misja, duchowość i charyzmat paulinów.

O węgierskich początkach Zakonu Paulinów oraz o postaci bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Paulinów, opowiada jubileuszowa wystawa otwarta 20 stycznia na Sali Rycerskiej.

Poczta Polska wydała kolekcjonerski znaczek o bł. Euzebiuszu w nakładzie 120 tysięcy sztuk. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę z herbem Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

Na szczególny Rok Jubileuszowy paulini przygotowali cykl 12-stu filmów internetowych pt. „Płomyki w Zakon zebrane - 12 rozmów o duchowości”. Projekt, przygotowany przez o. Michała Legana, przybliża aktualność postawy duchowej bł. Euzebiusza.

Do Roku Jubileuszowego nawiązywał 13. Konkurs na Wieczernikową Choinkę, w którym udział wzięło ponad 80 placówek - szkół, przedszkoli i ośrodków szkolno-wychowawczych z regionu częstochowskiego. Zadaniem uczestników Konkursu było wykonanie ozdoby świątecznej, nawiązującej tematycznie do jubileuszu Zakonu Paulinów w 750. rocznicę śmierci ich założyciela, bł. Euzebiusza. Ozdoby przystroiły ponad 4-metrową choinkę na dziedzińcu przed bazyliką.

Rok jubileuszowy w Zakonie Paulinów zakończy się 20 stycznia 2021 r. we wspomnienie bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia.

Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry