WIZYTA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA W ŠAŠTÍNIE

WIZYTA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA W  ŠAŠTÍNIE
2021-09-15

    W ostatnim dniu pielgrzymki na Słowację papież Franciszek modlił się w Šaštínie z biskupami słowackimi w Bazylice Matki Bożej Bolesnej. Po modlitwie Ojciec Święty udał się na błonia, gdzie odprawia Mszę św. z udziałem kilkudziesięciu tysięcy wiernych. Od 1927 r. Matka Boża Bolesna jest patronką Słowacji, a co roku, 15 września, jest organizowana do sanktuarium w Šaštínie pielgrzymka narodowa. W Republice Słowackiej jest to święto narodowe i dzień wolny od pracy.
    „Matko Boża Bolesna, zebraliśmy się tu przed Tobą jako bracia, wdzięczni Panu za Jego miłość miłosierną. A Ty jesteś tutaj z nami jak z Apostołami w Wieczerniku. Matko Boga i nasza Matko, powierzamy ci nasze życie i naszą ojczyznę, powierzamy ci naszą komunię biskupią. Wyjednaj nam łaskę przeżywania z codzienną wiernością słów, których nauczył nas Twój Syn Jezus i którymi teraz, w Nim i z Nim, zwracamy się do Boga, naszego Ojca” – modlił się papież ze słowackimi biskupami. Po modlitwie z biskupami, co zostało uwiecznione wspólną fotografią przed ołtarzem z łaskami słynącą figurą Matki Bożej Siedmiobolesnej, papież Franciszek pozdrowił wiernych zgromadzonych przed bazyliką. Następnie przejechał w papamobile ulicami Šaštínu udając się na błonia, gdzie odprawia Mszę św. Wydarzenie to nie było relacjonowane przez media.

    Msza św. w Šaštínie jest ostatnim wydarzeniem podróży apostolskiej Franciszka na Słowację przed udaniem się na lotnisko w Bratysławie i odlotem do Rzymu.  W uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka, uczestniczyli również: Generał Zakonu O. Arnold Chrapkowski, Przeor Jasnej Góry O. Samuel Pacholski, Wikariusz Prowincji Niemieckiej O. Piotr Duś, Sekretarz Generalny O. Bartłomiej Maziarka, a także ojcowie posługujący w Vice-Prowincji Słowackiej. Po zakończonej Mszy Św. Generał Zakonu wręczył Ojcu Świętemu pamiątkową płaskorzeźbę Matki Bożej Bolesnej, prosząc o błogosławieństwo dla wszystkich Ojców i Braci paulinów posługujących na Słowacji i w innych zakątkach świata.

    Historia Narodowego Sanktuarium w Šaštínie, czyli Bazyliki Siedmiu Boleści Najświętszej Marii Panny, sięga XVI wieku, kiedy to do małej kapliczki na rozstaju dróg trafiła figurka Matki Boskiej Bolesnej z ciałem Jezusa na kolanach. Została wykonana z drewna gruszy i zamówiona w 1564 roku przez Angelikę Bakičovą, żonę hrabiego Imricha Czobora, właściciela Szaština. Szlachcianka prosiła o wstawiennictwo Maryję Pannę, aby jej porywczy mąż zmienił swoje życie, i jej modlitwa została wysłuchana. Wielu wiernych zatrzymywało się na modlitwę przed kapliczką. Nabożeństwo do Matki Bożej wzrosło, gdy dochodziło do coraz większej liczby cudownych uzdrowień. W 1732 roku rzeźbę uznano za cudowną. Po wybudowaniu przez paulinów świątyni i klasztoru w 1762 r. figura Matki Boskiej Siedmiobolesnej została przeniesiona i stanęła w ołtarzu głównym. W 1786 r. cesarz Józef II zlikwidował zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika i kościół przeszedł pod zarząd proboszcza z Szaština.

    22 kwietnia 1927 r. Pius XI ogłosił Matkę Bożą Siedmiu Boleści patronką Słowacji, a 23 listopada 1964 r. Paweł VI dekretem podniósł kościół do rangi bazyliki mniejszej. 1 lipca 1995 r. Jan Paweł II, odbywający pielgrzymkę apostolską na Słowację, odprawił przed sanktuarium Mszę św. w obecności ponad 200 tys. wiernych.

    Jak podkreśla ks. Jozef Bartkovjak, szef słowackiej sekcji Vatican News sanktuarium w Šaštínie było to bardzo ważnym miejscem pielgrzymkowym w latach reżimu komunistycznego, ponieważ to właśnie tam „narodziło się nowe życie katolików, zjednoczonych i zakorzenionych w modlitwie, w wierze, ale także po to, by uwolnić kraj od komunizmu”. Do sanktuarium organizowano nocne pielgrzymki młodzieży, a wielu animatorów, którzy prowadzili grupy wiernych, było zakonnikami, księżmi, którzy nie mogli występować publicznie. Zachęcali młode pokolenie do tworzenia wspólnoty, która jednoczy się wokół Słowa Bożego. „Te pielgrzymki stworzyły niemalże ruch wśród młodych katolików, który był wtedy główną siłą przeciwstawiającą się totalitaryzmowi” – powiedział Ks. Bartkovjak.

    Słowacja wspomina swoją patronkę 15 września, a co roku, zgodnie ze zwyczajem zrodzonym w 1732 r., organizowana jest narodowa pielgrzymka.

W 2017 roku, po 231 latach, duszpasterstwo w Bazylice powróciło do Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

Źródło: https://www.ekai.pl/papiez-modlil-sie-w-bazylice-matki-bozej-siedmiobolesnej/

WIZYTA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA W  ŠAŠTÍNIE WIZYTA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA W  ŠAŠTÍNIE WIZYTA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA W  ŠAŠTÍNIE WIZYTA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA W  ŠAŠTÍNIE WIZYTA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA W  ŠAŠTÍNIE WIZYTA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA W  ŠAŠTÍNIE WIZYTA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA W  ŠAŠTÍNIE WIZYTA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA W  ŠAŠTÍNIE WIZYTA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA W  ŠAŠTÍNIE