JASNOGÓRSKIE CZUWANIE KONFRATRÓW, PRZYJACIÓŁ I DOBRODZIEJÓW ZAKONU ŚWIĘTEGO PAWŁA I PUSTELNIKA

JASNOGÓRSKIE CZUWANIE KONFRATRÓW, PRZYJACIÓŁ I DOBRODZIEJÓW ZAKONU ŚWIĘTEGO PAWŁA I PUSTELNIKA
2022-04-01

Na Jasnej Górze odbędzie się dziś nocne czuwanie modlitewne konfratrów, czyli przyjaciół Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika oraz osób w różny sposób związanych z jego dziełem.

- Spotkanie jest także okazją do podziękowania wszystkim, którzy wspierają naszą misję w świecie - zauważa o. Ryszard Dec, definitor generalny Zakonu. Podkreśla wielką rolę jaką odgrywają świeccy współpracownicy i przyjaciele w krzewieniu paulińskiego ducha. - Jest to też okazja do spotkania się z ludźmi, którzy świadczą dużo dobra dla nas i są wielką pomocą w podejmowaniu różnych działań duszpasterskich czy też związanych z formą administracji klasztorów czy parafii - powiedział o. Dec.

- Fundamentem dla wszystkich przyjaciół Zakonu Paulinów jest maryjność. Są świadkami Maryi wszędzie tam, gdzie się znajdują. Przez swoje życie i świadectwo swojego zawierzenia Matce Bożej szerzą Jej kult - dodaje o. Dec.

W tradycji Zakonu konfraternia jest rodzajem nieformalnego stowarzyszenia dobrodziejów i przyjaciół uczestniczących w paulińskim charyzmacie i posłannictwie oraz wszelkich dobrach duchowych Zakonu, zarówno za życia, jak i po śmierci. Są one owocem zakonnych praktyk, szczególnie tych pokutnych, a także w paulińskich przywilejach odpustowych.

Do konfraterni przyjmowane są osoby różnych stanów i zawodów. Są w niej także częstochowscy biskupi, abp Wacław Depo, bp Antoni Długosz i bp Andrzej Przybylski.

- Dla mnie to jest bardzo ważne, bo każdy biskup, ksiądz i człowiek potrzebuje takiego obdarowania duchowymi darami. Najpierw traktuję to jako pewne obdarowanie, a potem zobowiązanie, ale bardziej duchowe. Pozwalając się włączyć w tę rodzinę i czerpiąc z jej duchowych skarbów, jednocześnie chciałbym się przyczynić swoją modlitwą, posługą na Jasnej Górze do poszerzenia skarbca duchowego Zakonu Paulinów - powiedział bp Przybylski.

W ciągu wieków do konfraterni przyjmowano osoby wszystkich stanów; królów, książęta, kardynałów, biskupów, kapłanów, zakonników, mieszczan, ludzi kultury, nauki oraz rolników.

Wśród paulińskich konfratrów są m.in.: kanonik Jan Długosz, kompozytor prof. Józef Elsner, nauczyciel Fryderyka Chopina, pisarz Henryk Sienkiewicz i Ignacy Kraszewski, św. abp Józef Bilczewski, bł. kard. Stefan Wyszyński czy św. Jan Paweł II.

Źródło: Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

JASNOGÓRSKIE CZUWANIE KONFRATRÓW, PRZYJACIÓŁ I DOBRODZIEJÓW ZAKONU ŚWIĘTEGO PAWŁA I PUSTELNIKA JASNOGÓRSKIE CZUWANIE KONFRATRÓW, PRZYJACIÓŁ I DOBRODZIEJÓW ZAKONU ŚWIĘTEGO PAWŁA I PUSTELNIKA JASNOGÓRSKIE CZUWANIE KONFRATRÓW, PRZYJACIÓŁ I DOBRODZIEJÓW ZAKONU ŚWIĘTEGO PAWŁA I PUSTELNIKA JASNOGÓRSKIE CZUWANIE KONFRATRÓW, PRZYJACIÓŁ I DOBRODZIEJÓW ZAKONU ŚWIĘTEGO PAWŁA I PUSTELNIKA