19. Pielgrzymka Polonii do Afrykańskiej Częstochowy

19. Pielgrzymka Polonii do Afrykańskiej Częstochowy
2017-05-19

Pielgrzymka Polonii do Centocow Mission przybyła po raz 19. w sobotę, 13 maja, aby jak co roku uczcić Matkę Bożą Częstochowską, Królową Polski.

Niestety pogoda nie dopisała, co przełożyło się na słabą frekwencję pielgrzymów. Dzień był bardzo zimny, a od piątku padał deszcz. W niedalekich Smoczych Górach spadł śnieg, co spowodowało ogromne oziębienie.

Msza św. koncelebrowana przez trzech ojców pracujących w Afrykańskiej Częstochowie, rozpoczęła się o godz. 11.00. O. Ignacy Stankiewicz, przełożony i proboszcz paulińskiej placówki w Centocow, diec. Umzimkulu (RPA) powitał przybyłych Polaków na czele z panem Jerzym Krajewskim, wieloletnim Prezesem Polonii w KwaZulu Natal i niestrudzonym pielgrzymem. Przedstawił również obecnym nowego paulina-misjonarza o. Pawła Kucharczyka, który wygłosił Słowo Boże. W kazaniu nawiązał on m.in. do 100. rocznicy Objawień Fatimskich, które tego samego dnia obchodzono w Fatimie z udziałem papieża Franciszka.

Po Mszy św. o. David Dlamini rozpoczął nabożeństwo majowe. Po odśpiewaniu Litanii Loretańskiej pobłogosławił wszystkich Najświętszym Sakramentem. Apel Jasnogórski zakończył oficjalną część 19. Pielgrzymki Polonii do Centocow.

Z kościoła wszyscy przeszli do klasztoru, gdzie w refektarzu panie serwowały przez siebie przygotowane ciepłe dania. Była też chwila na krótkie rozmowy.

O godz. 15.00 nasi goście udali się w drogę powrotną, głównie do Durbanu.

o. Ignacy Stankiewicz
Afrykańska Częstochowa
Art. ze str. jasnagora.com