Trwają "Pawełki"

Trwają "Pawełki"
2018-01-17

Trwa Nowenna do św. Pawła Pierwszego Pustelnika w dniach 13-20 stycznia. W Zakonie Paulinów styczeń to bowiem miesiąc poświęcony głównemu patronowi Zakonu – św. Pawłowi z Teb w Egipcie, Pierwszemu Pustelnikowi. Na Jasnej Górze „Pawełki” mają szczególnie uroczysty charakter, gdyż sanktuarium jest najliczniejszym na świecie klasztorem paulinów i siedzibą przełożonego generalnego czyli generała Zakonu Paulinów.

Drugiego dnia kazanie wygłosił o. Stanisław Rudziński. „W sercu dokonuje się wybór, w sercu dokonuje się powołanie. O Maryi, Ewangelista mówi, że Jej wiara polegała na tym, że słuchała Słowa Bożego, rozważała je w swoim sercu i je zachowywała” – mówił. Jednocześnie zachęcił, by słuchać Słowa Bożego „wśród tego wrzasku świata, reklam, Internetu”.

O. Stanisław Rudziński nawiązał także to osoby św. Stanisława Kostki, ponieważ w Kościele w Polsce rok 2018 jest rokiem poświęconym temu świętemu.

W poniedziałek, 15 stycznia trzecie kazanie do zgromadzonych skierował o. Dariusz Szuba. „Tym, który całkowicie swoje życie oddał Panu Bogu jest niewątpliwie św. Paweł I Pustelnik (…) Chrystus stał w jego życiu na pierwszym miejscu. W ciszy i samotności kontemplował Chrystusa. Zrzucił z siebie starego człowieka, a przyodział się w człowieka nowego, stał się synem światłości” – podkreślił.

„Dziś św. Paweł I Pustelnik głosi nam wielkie przesłanie eremityzmu serca. We współczesnym zagonionym świecie, pełnym hałasu, wrzawy i pośpiechu, pędu za ziemskim sukcesem, mówi nam, aby wejść do sanktuarium swojego serca i tam odnaleźć Boga, który jest nam bliższy niż nam się wydaje. Bóg jest bliżej nas, niż my sami sobie” – mówił o. Szuba.

*

Tegoroczne kazania na nowennie ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika w dniach 13-20 stycznia głoszą:
sobota, 13 stycznia - o. Tomasz Chmielewski
niedziela, 14 stycznia – o. Stanisław Rudziński
poniedziałek, 15 stycznia – o. Dariusz Szuba
wtorek, 16 stycznia – o. Antoni Skwarko
środa, 17 stycznia - o. Paweł Michalik
czwartek, 18 stycznia – o. Franciszek Morgiel
piątek, 19 stycznia – o. Anzelm Frączek
sobota, 20 stycznia – o. Tomasz Tlałka.

Dziewiąte czyli ostatnie nabożeństwo „Pawełek” z licznym udziałem wiernych zostanie odprawione w niedzielę, 21 stycznia o godz. 16.15, a przewodniczyć mu będzie bp senior Antoni Długosz z Częstochowy. Ostatnie nabożeństwo tzw. „zewnętrzne” połączone jest z błogosławieniem dzieci, ponieważ św. Paweł jest patronem dzieci. Najmłodsi otrzymują także przygotowane przez paulinów upominki w postaci obrazków i słodyczy.

Wcześniej, o godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza św. z udziałem paulinów i wiernych. Eucharystii przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Art. ze str. jasnagora.com