Zmarł br. Stanisław Kwapisz

Zmarł br. Stanisław Kwapisz
2019-03-08

Śp. Br. Stanisław Kwapisz, wieloletni gospodarz w Łęczeszycach, zmarł 7 marca br. w 65-tym roku życia i 44-tym roku życia zakonnego.

Uroczystości pogrzebowe, którym przewodniczył o. bp Łukasz Buzun OSPPE, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, odbyły się 12 marca br. w kościele parafialnym w Łęczeszycach, gdzie Br. Stanisław spędzil większość swojego życia zakonnego.

Pochowany został w grobowcu paulińskim na cmentarzu w Łęczeszycach.

_____________________________________

CURRICULUM VITAE
Brata Stanisława Kwapisza
(18.06.1954 – 07.03.2019)

   Stanisław Kwapisz, urodził się w rodzinie robotniczo-chłopskiej 18 czerwca 1954 roku w Kielcach z rodziców Stanisława i Heleny z domu Pietrus. Ochrzczony został w kościele parafialnym pw. Św. Stanisława BM w Sobkowie 26 czerwca 1954 r.
   Naukę w szkole podstawowej w rodzinnej Tokarni rozpoczął w 1961 r., po jej ukończeniu w 1969 r. rozpoczyna edukację w Zasadniczej Szkole Budowlanej Kieleckiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Miejskiego w oddziale filialnym w Wolicy. Szkołę tę ukończył otrzymując zawód betoniarz – zbrojarz. Następnie podjął pracę w wyuczonym zawodzie w Kieleckim Przedsiębiorstwie Elementów Budowlanych w Wolicy.
   Na Jasną Górę, jako kandydat do Zakonu, przybył 17 października 1972 r. Zakon Pauliński wskazała mu Matka Boża, gdy w czasie modlitwy prosił ją o pomoc w wyborze drogi powołania zakonnego. Habit zakonny otrzymał w Leśniowie w dniu 20 maja 1973 r., a pierwszą profesję zakonną, wieńczącą nowicjat, złożył 21 maja 1975 r.
   Po nowicjacie pierwszym jego klasztorem staje się Jasna Góra, gdzie zostaje skierowany do pomocy administratorowi klasztoru przy pracach budowlanych i gospodarczych. 28 października 1977 r. zostaje przeniesiony z Jasnej Góry do klasztoru w Warszawie.
   Profesję Wieczystą br. Stanisław złożył na ręce O. Efrema Osiadłego w dniu 21 maja 1981 r. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze. Z dniem 26 października 1981 r. zostaje przeniesiony do klasztoru w Krakowie na Skałce. 19 maja 1982 r. decyzją o. Józefa Płatka, ówczesnego generał zakonu, powraca na Jasną Górę. Natomiast 10 czerwca 1984 r. otrzymuje dekret kierujący go do pracy w Łęczeszycach, które stają się jego drugim domem. To tutaj odkrywa swoją umiłowaną posługę – sadownictwo. W dniu 16 czerwca 1991 r. otrzymuje dekret z decyzją zmiany placówki na Biechowo. 20 maja 1996 r. powraca, już na stałe do Łęczeszyc.
   W Łęczeszycach posługiwał jako szanowany przez miejscową społeczność brat zakonny, dzieląc ich radości i trudności związane z sadownictwem. Czynił to aż do dnia 13 czerwca 2018 r., kiedy to trafił do Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie, celem odbycia operacji wycięcia z mózgu oponiaka. Po udanym zabiegu jego stan zdrowia określany był przez specjalistów jako stabilny. Następne tygodnie i miesiące przynosiły informacje o wciąż pogarszającym się stanie zdrowia br. Stanisława. Działo się tak, aż do dnia 7 marca kiedy to br. Stanisław Kwapisz w 65-tym roku życia i 44-tym roku życia zakonnego odszedł po wieczną nagrodę do Pana.
   Niech Najświętsza Maryja Panna, której służył przez całe życie, przeprowadzi swego sługę Brata Stanisława na miejsce przez Boga przeznaczone i ukarze mu Tego Jezusa, któremu służył z całych sił w Zakonie Paulińskim.

Zmarł br. Stanisław Kwapisz Zmarł br. Stanisław Kwapisz Zmarł br. Stanisław Kwapisz Zmarł br. Stanisław Kwapisz Zmarł br. Stanisław Kwapisz