"Ruch dla życia" na Chorwacji

"Ruch dla życia" na Chorwacji
2019-09-14

W uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września w paulińskiej placówce Svetice na Chorwacji, było bardzo radośnie. 13 autokarów, mnóstwo wiernych przybyło na roczne spotkanie (już piętnaste) „Ruchu dla Życia” który prowadzi w tym kraju paulin o. Marko Korneliusz Glogović.

Ruch ten zaistniał w 1999 roku, toteż w tym roku uroczyście upamiętniono 20-tą rocznicę istnienia tego dzieła miłosierdzia wobec najmniejszych umiłowanych dzieci Bożych. Dzień ten był wypełniony modlitwą, od eucharystii, poprzez piękne świadectwa, do adoracji. W obrębie tegoż ruchu, paulini przyczynili się do ustanowienia 7 domów dla samotnych matek i dzieci, wielu grobowców dla dzieci poronionych, pomników, poradni, wydawnictwa, rozkrzewienia duchowej adopcji itp… Z tego ruchu wyszło kilka ważnych inicjatyw: dla czystości przedmałżeńskiej, modlitwa przed 35-oma szpitalami, gdzie dokonuje się aborcji, czuwania nocne „Jerycha” jak również inne tym podobne apostolaty i wspólnoty. 

W tym jubileuszowym „Dniu modlitwy za dzieci nienarodzone” uczestniczyły również siostry zakonne z polskiego Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa, s. Bogna i s. Blanka z Krakowa. Mianowicie, tę duchowość jako „swoją” wybrano jako centralna duchowość tegoż ruchu. Założycielka tego zgromadzenia była mocno „pro-life” zakonnicą, a jej pierwszym ojcem duchownym był o. Kajetan Raczyński, paulin. Charyzmat tych sióstr bardzo spodobał się chorwackiemu ruchowi do spraw świętości życia, i juz kilka lat współpracują dla dobra dusz ludzkich.

Przy okazji wspólnego spotkania, w tym dniu modlitwy przedstawiono i nowe projekty: inicjatywę pomocy dla mężczyzn zranionych aborcja; spotkania dla mężczyzn pragnących chrześcijańskiego małżeństwa; procesje maryjne w miastach chorwackich, modlitwa o poszanowanie życia ludzkiego…

Poprzez cały dzień wielu kapłanów wyspowiadało rzesze wiernych, a w czasie przerwy dla wszystkich urządzono jubileuszowy obiad. Dzień zakończył się błogosławieństwem dzieci, których zebrało się kilkadziesiąt, a także matek w ciąży i niemowląt.


o. Marko Korneliusz Glogović, OSPPE

"Ruch dla życia" na Chorwacji "Ruch dla życia" na Chorwacji "Ruch dla życia" na Chorwacji "Ruch dla życia" na Chorwacji "Ruch dla życia" na Chorwacji "Ruch dla życia" na Chorwacji "Ruch dla życia" na Chorwacji