"PALOS-BUS” - mobilna wystawa o bł. Euzebiuszu i Paulinach

"PALOS-BUS” - mobilna wystawa o bł. Euzebiuszu i Paulinach
2019-12-19

Ojcowie z prowincji węgierskiej przygotowali na początek Jubileuszu 750.rocznicy śmierci bł. Euzebiusza, mobilną wystawę -„PALOS-BUS”. Wystawę otworzy w Budapeszcie 20 stycznia 2020 r. Kard. Peter Erdo. Po kilku dniach mobilne muzeum wyruszy w trasę do Polski. 25 stycznia 2020 roku wystawę na Jasnej Górze zainauguruje o. Generał Arnold Chrapkowski i o. Marian Waligora, Przeor klasztoru na Jasnej Górze. Następnie Palos-Bus zatrzyma się przy kilku paulińskich klasztorach w Polsce - do 2 lutego.
Wystawie będzie towarzyszył i o niej opowiadał - Ojciec z Węgier.

Trasa PALOSBUSa
25-26.01 - Jasna Góra
27/28. 01- Świdnica
28/29.01 - Wrocław
29/30.01 - Wieruszów
30/31.01- Toruń
01. 02.- Warszawa
02.02- Jasna Góra

Kilka Informacji o wystawie:
Wystawa jest tak pomyślana, aby pokazać piękno życia zakonnego. Zajdziemy w niej zawarte sugestie o pozytywnych wartościach oddania się Bogu. Przesłaniem wystawy jest to, że bycie Paulinem-zakonnikiem oznacza, że żyję pełnią życia. Nie jestem zamknięty, ale spełniony.
Wystawa podzielona jest na osiem części i zawiera Ewangelię ośmiu błogosławieństw.
Istnieje związek między powiedzeniami błogosławieństw a tematem życia zakonnego Paulinów.
Tematy nie są zgodne z chronologicznym porządkiem historii Pawła, ale podkreślają pewne podejścia.
Jednocześnie odwiedzający będzie wiedział, gdzie znajdują się linie podziału w węgierskiej historii zakonu. Na przykład okres przed- i post-turecki, kasata zakonu, czas wznowienia działalności, itp.

Wystawa jest w języku węgierskim, ale na jej powierzchni jest stosunkowo mało tekstów. Dla odwiedzających w języku polskim i angielskim teksty będą dostępne poprzez kod QR. Ci, którzy nie mają smartfona, znajdą to samo w tych trzech językach w przewodniku.
Na przykład dla nie-Węgrów może być interesujące posłuchanie piosenki zawierającej prawie wyłącznie nazwy osad węgierskich, które kiedyś (przed 1526 i 1786 r.) Były klasztorami paulińskimi na terytorium historycznych Węgier.
Odwiedzający mogą znaleźć najbardziej ozdobny węgierski kodeks, który powstał w XV.w. w jednym z węgierskich klasztorów w Nagyvázsony.

Odwiedzający będzie mogli prześledzić życie Bl. Euzebiusza i jego portrety na Węgrzech za pomocą tablicy interaktywnej.
Mogą również obejrzeć krótkie filmy - rozmowy z paulinami.
Pokazano też moment założenia klasztoru w Częstochowie - na Jasnej Górze w 1382 r. Ponadto wystawa przedstawia ikonę Matki Bożej oraz jej kilka kopii Matki Bożej na Węgrzech.
Na wystawie możemy spotkać na obrotowej ścianie kilka zdjęć Paulinów, pracujących przy książkach.

W autobusie będzie również tzw. „Punkt zadośćuczynienia”. Ma być okazją wejścia w interakcje z Bogiem, ze sobą i rówieśnikami.
O. Antoni Puszkasz

"PALOS-BUS” - mobilna wystawa o bł. Euzebiuszu i Paulinach "PALOS-BUS” - mobilna wystawa o bł. Euzebiuszu i Paulinach "PALOS-BUS” - mobilna wystawa o bł. Euzebiuszu i Paulinach "PALOS-BUS” - mobilna wystawa o bł. Euzebiuszu i Paulinach