Wyjątkowe śluby wieczyste na Jasnej Górze

Wyjątkowe śluby wieczyste na Jasnej Górze
2020-03-27

Sześciu braci kleryków Zakonu Paulinów złożyło profesję zakonną na Jasnej Górze. Skromna uroczystość miała miejsce we wtorek, 24 marca późnym wieczorem, w wigilię uroczystości Zwiastowania Pańskiego.

Zwykle złożenie ślubów przez młodych paulinów to jedna z większych uroczystości we wspólnocie zakonnej. Śluby paulińskie składane są 25 marca, w obchodzoną w tym dniu w Kościele uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tym roku niestety, ze względu na panujący stan zagrożenia epidemicznego, złożenie ślubów odbyło się w wigilię tej uroczystości, i miało bardzo skromny charakter.

Śluby czystości, ubóstwa, posłuszeństwa złożyli klerycy V i VI roku Wyższego Seminarium Duchownego Paulinów na Skałce w Krakowie:
- br. Piotr Pasierski,
- br. Janusz Brzóska,
- br. Łukasz Filipiuk,
- br. Marcin Osmulski,
- br. Paweł Jaskot,
- br. Jure Josipović.

Msza św. połączona ze złożeniem ślubów wieczystych rozpoczęła się o godz. 21.30 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów - to właśnie na Jego ręce, jako przełożonego generalnego Zakonu, młodzi bracia złożyli swoje przyrzeczenia.

„Jesteście świadkami, że pośród ludzkiego nieszczęścia, trwającego dramatu ludzkości i niepokoju o przyszłość, wy pokładacie całą nadzieję w Bogu i chcecie Mu poświęcić życie aż do śmierci” - powiedział na początku Mszy św. o. Grzegorz Prus, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów na Skałce w Krakowie. O. Prus życzył braciom m.in. wytrwałości w powołaniu: „Bardzo potrzebujemy tego świadectwa i życzymy wam wytrwałości. Drodzy bracia, bądźcie wielkoduszni i ofiarni w Bożej służbie, i przez posługę ludziom potrzebującym, bo takich jest i będzie wielu na waszej drodze” - powiedział o. Prus.

„Kochani bracia, ta wasza uroczystość ślubów wieczystych jest tak różna, niż w latach poprzednich, i pora, godzina, te wszystkie okoliczności takie inne. Jest nas tu dzisiaj bardzo mało w Kaplicy Matki Bożej, zgodnie z wymogami sanitarnymi. Jest wspólnota zakonna, chociaż nie całe seminarium jak zwykle. Fizycznie nawet rodziców i rodzeństwa dzisiaj tutaj nie macie” - mówił o. Grzegorz Prus.

„Stając się pełnoprawnymi członkami Zakonu przyjmujecie na siebie także wielką odpowiedzialność wobec Boga, współbraci i historii - mówił w homilii o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika - Rozpoczynacie nowy etap misji w paulińskim Zakonie. (...) Przyjmujecie piękną i trudną, naznaczoną krzyżem i cierpieniem, historię Zakonu. Trzeba ją zgłębiać, studiować, aby coraz wyraźniej rozumieć naszą misję, a więc czuć się odpowiedzialnym za zakonną wspólnotę. Budujecie teraźniejszość i przyszłość Zakonu. A więc wasza modlitwa, wasza posługa, przykład życia decydują o tym, jak dziś i w przyszłości wyglądać będzie oblicze naszego Zakonu”.

Na zakończenie słowa podziękowań Bogu, Maryi, i wszystkim osobom, które stały na drodze powołania młodych paulinów, złożył w imieniu kleryków br. Janusz Brzóska.

Msza św. była transmitowana przez jasnogórski kanał YouTube tak, aby także rodziny kleryków i cała wspólnota seminaryjna mogli być świadkami uroczystości.

Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Wyjątkowe śluby wieczyste na Jasnej Górze Wyjątkowe śluby wieczyste na Jasnej Górze Wyjątkowe śluby wieczyste na Jasnej Górze Wyjątkowe śluby wieczyste na Jasnej Górze