PAWEŁKI NOWENNA KU CZCI ŚWIĘTEGO PAWŁA PIERWSZEGO PUSTELNIKA

PAWEŁKI NOWENNA KU CZCI ŚWIĘTEGO PAWŁA PIERWSZEGO PUSTELNIKA
2023-01-06

Już dziś rozpoczynają się „Pawełki”. Ta tradycyjnie obchodzona od wieków właśnie na początku stycznia 9-dniowa modlitwa (nowenna) odprawiana jest we wszystkich klasztorach paulińskich na całym świecie. Ojcowie i bracia czczą w ten sposób patriarchę swojego Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Jasnogórskie „Pawełki” jednak nie mają sobie równych, a to ze względu na najliczniejszą tutejszą wspólnotę paulinów oraz niezwykłą oprawę muzyczną i piękno Kaplicy św. Pawła z Teb i Bazyliki.

Każdego dnia w czasie trwania nowenny o godz. 18.00 ojcowie i bracia paulini gromadzą się w Kaplicy św. Pawła Pustelnika. Tam też w obecności wystawionych na ołtarzu relikwii Świętego z Teb, z udziałem zgromadzonych wiernych, śpiewany jest jeden z dwóch hymnów mówiących o życiu Pawła i głoszone są okolicznościowe kazania.

Św. Paweł był pierwszym pustelnikiem w historii Kościoła, który dobrowolnie udał się na egipską pustynię, by w samotności modlić się za świat. Paulini najbardziej znani są z posługi na Jasnej Górze, która jest ich największym zakonnym domem i siedzibą przełożonego generalnego. I to właśnie tu „Pawełki”, bo tak nazywa się nowenna do św. Pawła z Teb, mają wyjątkowy przebieg.

Nowennę do św. Pawła Pierwszego Pustelnika zakończy 15 stycznia o godz. 7.00 Msza św. wspólnotowa. Tego też dnia o godz.11.00 sprawowana będzie Msza św. odpustowa, a o godz. 16.15 zakonnicy świętować będą razem z wiernymi zwłaszcza z dziećmi, którym tradycyjnie wręczą pawełkowe upominki.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews