NOWY KONFRATER ZAKONU PAULINÓW

NOWY KONFRATER ZAKONU PAULINÓW
2023-06-12

Do konfraterni, czyli duchowej rodziny Zakonu Paulinów, został dziś włączony dr Krzysztof Gryglicki. To wyraz podziękowania za jego troskę i nieocenioną pomoc lekarską dla ojców
i braci paulinów. Konfraternia jako nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół Zakonu sięga swymi początkami połowy XIV w.

Dr n. Med. Krzysztof Gryglicki urodził się 23.07.1975 r. we Włodawie, gdzie odbył wstępną edukację szkolną, w miejscowej paulińskiej parafii pod wezwaniem św. Ludwika przyjął sakrament chrztu, pierwszą komunię św. i bierzmowanie. Po opuszczeniu rodzinnego miasta rozpoczął edukację w Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w 2010 r. uzyskał tytuł doktora nauk medycznych. Następnie podnosił swoje kwalifikacje naukowe w Technische Universitat Munchen oraz w Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium. Dziś jest cenionym wykładowcą akademickim. Oprócz tego pełni funkcję starszego asystenta w krakowskim szpitalu specjalistycznym im. św. Jana Pawła II w Krakowie. Jest właścicielem Specjalistycznego gabinetu rehabilitacji funkcjonalnej i medycyny sportowej w Krakowie oraz współwłaścicielem gabinetu o takim samym profilu w Londynie. W 2017 r. odznaczony medalem Honoris Gratia – Zasłużony dla Miasta Krakowa. Dr Krzysztof Gryglicki jest lekarzem sportowym wielu polskich kadr narodowych. Dzięki temu został zauważony i doceniony jako szef misji medycznej podczas Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich, które odbywały się w 2022 r. w Pekinie. 

Mszy św., podczas której do grona przyjaciół Zakonu został włączony dr Krzysztof Gryglicki, przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Paulinów.

Włączając do paulińskiej konfraterni nowego współbrata przełożony Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski podziękował mu za wsparcie i pomoc niesioną ojcom i braciom z różnych paulińskich klasztorów a także za świadectwo chrześcijańskiego życia.  
W homilii o. Mariusz Tabulski, przeor klasztoru w Krakowie na Skałce zwracając się do nowego współbrata podkreślił, że Bóg przez ewangelię związaną z powołaniem Mateusza zaprasza, aby wiernie kroczył za Jezusem w każdym dniu swego życia.  

Konfraternia swoim początkiem sięga połowy XIV w. Stanowiła uprzywilejowane grono przyjaciół Zakonu i Jasnej Góry, a zarazem tworzyła duchową wspólnotę, pozostającą w łączności z Paulinami, współdziałając w realizacji zakonnych zadań i prac. Dzięki tej wspólnocie z osobami duchownymi i świeckimi zakonnicy mogli lepiej realizować swoje posłannictwo w Kościele. Przyjęcie do Konfraterni i obecnie jest także wyrazem wdzięczności danej osobie za wyświadczone dobrodziejstwa dla Zakonu oraz szerzenie kultu Matki Bożej.

W ciągu wieków do konfraterni przyjmowano osoby wszystkich stanów; królów, książęta, kardynałów, biskupów, kapłanów, zakonników, mieszczan, ludzi kultury, nauki oraz rolników.

o. Bartłomiej Maziarka 

NOWY KONFRATER ZAKONU PAULINÓW NOWY KONFRATER ZAKONU PAULINÓW NOWY KONFRATER ZAKONU PAULINÓW