NOWY KONFRATER ZAKONU PAULINÓW

NOWY KONFRATER ZAKONU PAULINÓW
2024-01-22

„Maryjo, opiekunko paulińskiego zakonu. Poświęcam i oddaję się Tobie”. Na Jasnej Górze do konfraterni, czyli duchowej rodziny Zakonu Paulinów został dziś włączony Wiesław Holaczuk, zastępca burmistrza Włodawy i przewodniczący rady parafialnej. Konfraternia paulińska sięga połowy XIV w. to nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół Zakonu.

- Dla mnie to największe wyróżnienie jakie do tej pory otrzymałem, jest to też ważne dla naszego miasta, które od kilku stuleci współpracuje z Paulinami. Wspólnie staramy się działać dla dobra całej społeczności. Dzisiejsze czasy są trudne i współpraca Kościoła, samorządów i różnych organizacji, które bronią naszej wiary jest ważne. Tak, jak paulini mają swoją misję tak i osoby świeckie chcą czynić dobro - powiedział Wiesław Holaczuk.

Jego żona, Renata Holaczuk podkreśliła, że dla całej ich rodziny bycie w konfraterni to wielkie zobowiązanie, by godnie służyć Bogu i ludziom. Jak dodała, Jasna Góra jest bardzo ważnym miejscem dla nich, bo tutaj zostali wymodleni ich synowie.

- Jestem dumny z taty. Jest wartościowym człowiekiem i przekazał mi to, co jest w życiu ważne - mówił syn, Bartłomiej.

Konfratrzy stają się współuczestnikami wszelkich dóbr duchowych Zakonu, które są owocem zakonnych praktyk, szczególnie tych pokutnych, a także w paulińskich przywilejach odpustowych. - W naszych konstytucjach jest zapisane, że mamy obowiązek Mszy za konfratrów, również tych, którzy już odeszli z tego świata. Mamy zwyczaj odczytywania tzw. nekrologu, czynimy to przez 200 lat od śmierci paulina, czy właśnie konfratra. Pamiętamy o nich w modlitwie - opowiadał o. Marek Nowacki, przeor parafii św. Ludwika we Włodawie.

Mszy św., podczas której został włączony Wiesław Holaczuk do rodziny Zakonu, przewodniczył o. Arnold Chrapkowski. Przełożony Generalny Paulinów podkreślił, że Zakon to nie tylko zakonnicy, ale to także osoby świeckie i duchowne, które w różny sposób włączają się w posłannictwo, charyzmat wspólnoty tak, jak to czynią konfratrzy.

W ciągu wieków do konfraterni przyjmowano osoby wszystkich stanów: królów, książęta, kardynałów, biskupów, kapłanów, zakonników, mieszczan, ludzi kultury, nauki oraz rolników. Wśród paulińskich konfratrów byli m.in.: kanonik Jan Długosz, kompozytor Józef Elsner, nauczyciel Fryderyka Chopina, pisarze Henryk Sienkiewicz i Ignacy Kraszewski, św. Kazimierz Królewicz, który stał się patronem konfraterni czy bł. kard. Stefan Wyszyński czy św. Jan Paweł II.

Maria Bareła-Gawenda @JasnaGóraNews

NOWY KONFRATER ZAKONU PAULINÓW NOWY KONFRATER ZAKONU PAULINÓW NOWY KONFRATER ZAKONU PAULINÓW NOWY KONFRATER ZAKONU PAULINÓW